Pokud by se někdo chtěl podívat na reportáž o ZUŠ Rýmařov a kombinované výuce v TV Polar, může kliknout sem a posunout si to na 6:11.
Kdo by se chtěl podívat, jak skvěle se prezentuje naše škola v televizi, ať klikne sem a posune si reportáž na 10:45.
Milí rodiče a hlavně milé děti!
Školní rok 2019 - 20 je skoro za námi, stačí rozdat vysvědčení.
Protože to ale byl kvůli koronaviru a uzavření škol rok velmi výjimečný a především náročný, sluší se na jeho konci pořádně poděkovat.
Velmi děkuji svým kolegům, kteří sami na sobě dost tvrdě zapracovali a v rekordně krátké době byli schopni svým žákům zajistit vyučování v takové kvalitě, jakou jenom byli schopní. Neměli to jednoduché, ale zvládli to a v porovnání s jinými školami v republice (a já to srovnání skutečně mám) poskytli špičkovou možnost uměleckého vzdělávání - ztratili jsme maximálně pár dní.
Moc děkuji rodičům, kteří v drtivé většině zajistili svým dětem podmínky pro pokračování vzdělávání. A to přes to, že sami měli co dělat ve svém zaměstnání a že museli zajistit chod domácností. A přece jim zbyl čas i energie na své děti. Ani oni to neměli lehké a i oni to zvládli skvěle.
No a velké poděkování patří samozřejmě dětem, našim žákům. Oni se také nezalekli ztížených podmínek a byli schopni přes všechny překážky dále hrát na hudební nástroje, zpívat, malovat, tančit či hrát divadlo. Hodně toho máme zaznamenáno ve videích, nahrávkách a fotkách - a že se máme čím chlubit!
Všechno zlé je k něčemu dobré a jistě nás všechny tato trochu kritická situace posunula - věřím, že k lepšímu.
Teď přicházejí prázdniny a já vám přeji, abyste si odpočinuli - určitě si to všichni zasloužíte. A kdyby nás v budoucnu čekala nedejbože nějaká další krizovka, musím říct, že po této koronavirové zkušenosti SE S VÁMI UŽ NEBOJÍM NIČEHO! :-)
Hezké prázdniny!
Jiří Taufer
Informace Krajského úřadu MSK o preventivních opatřeních v souvislosti s koronavirem - KLIK
S velkým zármutkem jsme se dozvěděli, že zemřel můj předchůdce, dlouholetý ředitel nejdřív Lidové školy umění, později Základní umělecké školy Rýmařov Josef Jureček.
Při mé práci mi Josef Jureček poskytoval a bude poskytovat skvělou inspiraci a v mnohém dodnes představuje můj velký profesní vzor.
Budu moc rád, když vy, kteří jste ho znali, mu spolu se mnou věnujete pár myšlenek a vzpomínek.
Jiří Taufer, ředitel ZUŠ Rýmařov
Soubor staré hudby je zaměřen na interpretaci a provozovací praxi staré hudby, především středověké, renesanční a barokní. Žáci jsou seznámeni se skladateli jak českými, tak zahraničními. Hudební soubor je určen žákům všech studijních zaměření vyučovaných na ZUŠ. Cílem tohoto souboru je propojit hru na nástroje se zpěvem, seznámit se se skladbami tehdejší doby a hudebními formami, se kterými se v dnešní době běžně nesetkají. V souboru se zaměřujeme jak na světskou, tak duchovní tvorbu.
Základní umělecká škola v Rýmařově pracuje, doufejme, na dobré úrovni. To ale neznamená, že bychom neměli nic, co bychom nemohli zlepšit.
Skutečně je zde něco, co nás trápí:
Výuka probíhá ve třech budovách, což je organizačně a samozřejmě i finančně náročné. Je to prostě nešikovné. Koncertní sál je v jiné budově, než výuka hudebního oboru – pokud tedy chce jakýkoli soubor či orchestr uspořádat koncert, musí všechno stěhovat. Chceme-li uspořádat cokoli pro děti z různých oborů, je to problém, neboť musíme přenášet výuku z budovy do budovy. Taneční obor pracuje skvěle, ale pracuje v prostorách, které jsou pro tanec nevyhovující. Nemůžeme si jistě stěžovat – zřizovatel, město Rýmařov, rodiče, učitelé i samotné děti, všichni děláme, co můžeme – a doufejme, že je to i vidět a slyšet. Ale představa, že bychom mohli existovat v jediné budově a nikoli ve třech, je opravdu lákavá.
První myšlenka, kterou jsme měli a kterou jsme předložili zastupitelstvu města Rýmařov, bylo přestěhovat naši ZUŠku do budovy městského divadla, která bylo v té době zcela nevyužívaná. Spolu se školou by, podle tohoto návrhu, v budově po rekonstrukci mohly bez problémů fungovat i městské kapely či divadelní soubory. Tento nápad se ale nakonec ukázal jako nereálný – dlužno ovšem poznamenat, že nikoli z viny vedení Rýmařova, městského úřadu, zastupitelstva či starosty.
Dalším nápadem, který by nám mohl pomoci, je využít budovu na Bartákově ulici 21 (bývalé jesle), kterou bychom rádi zrekonstruovali pro účely výuky ZUŠ Rýmařov. Tento objekt je dlouhé roky nevyužívaný a prázdný (přesně od té doby, kdy se zrekonstruovala budova Střediska volného času, neboť SVČ v budově v době rekonstrukce přechodně pobývalo). Z toho důvodu jsme si nechali odbornou firmou RD project and Partners s.r.o. zpracovat studii, podle níž je zřejmé, že to není nápad špatný. Pokud bychom budovu opravili a vybavili moderním zařízením, mohla by se do ní základní umělecká škola přestěhovat. Takový krok by byl nesmírným skokem vpřed a užitek by z toho měly především rýmařovské děti, které by se mohly umělecky vzdělávat v úplně jiných podmínkách než doposud. Na tomto místě je jistě dobré poznamenat, že umělecké vzdělávání v naší republice je něco, co nám závidí po celém světě, neboť naše děti se takto učí nejenom hrát, zpívat, modelovat, kreslit, tančit či hrát divadlo. Ony se učí především to, co budou používat v celém svém dalším životě, ať už jako profesionální umělci, nebo jako zapálení amatéři – učí se lásce k umění, toleranci jednoho k druhému, pravidelnosti, poctivosti, cílevědomosti, práci v týmu, odpovědnosti za společné dílo, dochvilnosti, prezentačním a komunikačním dovednostem … To jsou hodnoty, které mladé generaci často chybí. Naše rýmařovské děti ale tuto možnost mají, v naší škole, doufejme, vrchovatě.
Na následujících obrázcích si můžete prohlédnout, jak by asi budova vypadala, kdyby se záměr podařil a budova se pro umělecké vzdělávání mladých Rýmařovanů adaptovala. Jedná se o ten záměr, který jsme právě předali zastupitelstvu města Rýmařova k posouzení a další diskuzi.
Jiří Taufer
V sobotu 3. června zveme všechny příznivce Základní umělecké školy v Rýmařově na zámek v Janovicích. Rýmařovské muzeum zde pořádá slavnostní zahájení nové zámecké sezóny a ZUŠ Rýmařov u toho nebude chybět s koncerty, divedlem, tanečním představením, výstavami, výtvarnými stánky.
Spolu se ZUŠ zde bude k vidění i vystoupení dětí ze Spolku přátel ZUŠ Rýmařov.
Ve středu 29. března 2017 bude mezi oceněnými pedagogickými pracovníků škol a školských zařízení Moravskoslezského kraje u příležitosti Dne učitelů v roce 2017 i ředitel ZUŠ Rýmařov Jiří Taufer.
Ocenění převezme v sále Janáčkovy konzervatoře v Ostravě z rukou hejtmana Moravskoslezského kraje.
O MNĚ
Osobní údaje
- Učitel hry na kytaru
- Vedoucí folkové skupiny Chaotics
bydliště: Příkopy 6, Rýmařov
telefon:
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Narozen: 15.11.1965
Ženatý, 5 dětí
ČÁST OBSAHOVÁ
Vzdělání
- základní škola
- ZDŠ Velká nad Veličkou, 1.9.1972 – 30.6.1980
- střední škola
- Gymnázium Strážnice, 1.9.1980 – 30.6.1984
- univerzita Palackého Olomouc, fakulta Přírodovědecká, studijní obor učitelství všeobecně vzdělávacích předmětů, aprobační předměty matematika a chemie
- 9.1984 – 30.6.1989
- Získání titulu Mgr.
- Slezská univerzita , fakulta Filosoficko-přírodovědecká, studijní obor Informatika a výpočetní technika
- 9.2000 – 8.9.2003
- Získání titulu Bc.
Zaměstnání
- Gymnázium Rýmařov - učitel
- 8.1989 – 31.7.1995
- Škola cestovního ruchu a managementu Rýmařov – zástupce ředitele
- 8.1995 – 31.6.1997
- Soukromá střední odborná škola Prima, s.r.o., Rýmařov - učitel
- 7.1997 – 30.6.1998
- Soukromá střední odborná škola Prima, s.r.o., Rýmařov – zástupce ředitele
- 7.1998 – 30.6.2001
- nezaměstnaný
- 7.2001 – 30.7.2001
- ZŠ Rýmařov, Jelínkova 1 – zástupce ředitele
- 8.2001 – 31.1.2008
- ZŠ Rýmařov, Jelínkova 1 – učitel, správce ICT
- 2.2008 - dosud
- ZUŠ Rýmařov – učitel hudby
- 9.2009 - dosud
- OSVČ
- 3.2011 - dosud
Dovednosti
- Zakládající člen a vedoucí hudební skupiny Variace
- Od 1998 dosud
- Lektor a spolupracovník pro informační systém pro školy - Bakaláři
- Od 2006 dosud
- řidičský průkaz skupiny B
- Novell Education Certificate Standard Course NetWare 5.1 Administration
- Programování v jazycích Pascal, C, Java, znalost tvorby WWW stránek.
Organizační schopnosti, projektová činnost, soutěže
- Organizace a plánování činností skupiny Variace
Mezinárodní projekty, zahraniční koncerty, aktivity a stáže
- Účast na XXIV. Mezinárodním festivalu pěveckých sborů Vrbno pod Pradědem 2018
Lektorská činnost
- Lektor Bakalářů
- Od 2006 dosud
Podnikatelská činnost
- OSVČ
- 3.2011 - dosud
Skladatelská činnost
- Aranžmá skladeb pro skupinu Variace
Znalost cizího jazyka
- Anglický jazyk - začátečník
Použijte, prosím, omluvenku v systému iZUŠ.
- Jděte na www.izus.cz.
- Přihlaste se do žákovské knížky svého dítěte svými přihlašovacími údaji. Pokud je nemáte, obraťte se na vyučujícího Vašeho dítěte.
- Vyplňte omluvenku a pošlete ji.
O MNĚ
Osobní údaje
Učitelka literárně dramatického oboru
bydliště: Máchova 20, Rýmařov, 79501
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Zaměstnání
- Učitelka LDO
- 2000 - doposud
Organizační schopnosti, projektová činnost, soutěže
- Učitelka LITERÁRNĚ DRAMATICKÉHO OBORU- práce s dětmi
- Organizace KRAJSKÝCH PŘEHLÍDEK DIVADELNÍCH SOUBORŮ
- Organizace DIVADELNÍCH PŘEDSTAVENÍ
- Organizace DIVADELNÍCH SOUSTŘEDĚNÍ
- Organizace BIGBEATOVÝCH VÁNOC –rockový koncert za účelem benefice
- Organizace DIVADELNÍCH PROGRAMŮ pro školy a mateřské školy
kurzy, semináře, vzdělávací programy
- Tělo, gesto, hlas-psychologické základy komunikace
- Loutka jako nástroj vzdělávání
- Cestou hlasu k sobě
- Hra s textem, text ve hře
Vzdělání
- Mateřská škola Čapka Choda v Olomouci
- 1982 - 1985
- Základní škola Tererovo náměstí v Olomouci
- 1985 - 1990
- Gymnázium Hejčín v Olomouci
- 1990 - 1997
- Ostravská Univerzita , Pedagogická fakulta, obor Vychovatelství
- 1997 - 1998
- Univerzita Hradec Králové, Pedagogická fakulta, obor Textilní tvorba
- 1998 - 1999
- Univerzita Palackého v Olomouci, Pedagogická fakulta, obor Učitelství výtvarné výchovy pro ZUŠ a střední školy
- 1999 – 2004
- získání titulu Mgr.
Další vzdělání, kurzy
- Masarykova Univerzita v Brně, Pedagogická fakulta, obor Arteterapie
2003 – 2005
Univerzita Palackého v Olomouci, Pedagogická fakulta, obor Arteterapie
2006 – 2007
Univerzita Palackého v Olomouci, Pedagogická fakulta, Kompetence Animátora v mediaci umění
2007 - 2008
- Angličtina pro pokročilé, 2006
Angličtina pro pokročilé, Rýmařov, 2017
- Výtvarná dílna – prostorové a hmatové vnímání, 2009
Grafomotorika a vše co k ní patří, Opava, 2017
- Land Art , Slavonice, 2017
- Výtvarná laboratoř - Možnosti malby, Plumlov, 2018
- Tvorba profesního portfolia, 2018
- Metoda CLIL ve výuce uměleckých předmětů, 2019
Zaměstnání
- ZUŠ M. Stibora v Olomouci
- 2005
- Gymnázium v Rýmařově
- 2005 - 2018
- ZUŠ Rýmařov
- 2005 - dosud
- ZŠ a MŠ Stará Ves
- 2015 - dosud
Dovednosti
Učitelka výtvarného oboru
- klasické disciplíny ( kresba, malba, grafika, keramika, textil , objekt, multimédia…)
- výtvarná teorie, dějiny umění
- příprava studentů na talentové zkoušky na střední a vysoké výtvarné školy
- grafomotorika – výuka předškoláků a školáků na ZŠ
- výtvarný obor pro seniory
Aktivní výtvarník
- výstavy – samostatné i skupinové
- plenéry - organizace plenérů pro ostatní výtvarníky, pro studenty , účast na plenérech u nás i v zahraničí
- vedení výtvarných kurzů
Výstavy
- Samostatné výstavy
2000 Olomouc, Galerie v Řepčíně, „Kresba, malba, šperk, textil“
2002 Lednice, čajovna, „Malby“
2002 Albrechtice, kostel sv. Trojice
2002 Olomouc, Galerie M. Stibora, „Habstrakty“
2006 Rýmařov, Městské muzeum, „Obě dvě“
2013 Rýmařov, Městské muzeum
- Skupinové výstavy
2001 Olomouc, Galerie Před děkanátem, „Batiky“
2001 Olomouc, Galerie Výpad, „Krajiny“
2001 Olomouc, Minigalerie DDM, „Práce 3. ročníku VV ZUŠ“
2002 Rožnov pod Radhoštěm, Galerie ZUŠ, „Práce z plenéru“
2002 Olomouc, Galerie Před děkanátem
2002 Olomouc, Umělecké centrum UP Olomouc, atelier kovu a šperku, „Pečený šperk“
2003 Spálov, statek, „Akt“
2003 Olomouc, Umělecké centrum UP Olomouc,atrium, „Vlákno, plocha, prostor“
2004 Spálov, statek, „Potomek, dítě, plod“
2004 Albrechtice u Rýmařova, kostel sv. Trojice
2004 Olomouc, Galerie M. Stibora, „Špe(r)ky“
2004 Příchovice, fara, Setkání umělecké skupiny XXVI
2006 Karlovice, Art Galerie Penzion, „4 ženy04“
2008 Rýmařov, Městské muzeum, „Pečený šperk“
2012 Rýmařov, Městské muzeum, „Octopus“
2014 Rýmařov, Městské muzeum, „Šperk k sežrání“
2015 Rýmařov, Městské muzeum, „Šperk k sežrání“
2016 Rýmařov, Městské muzeum, „Octopus“
2017 Rýmařov, Městské muzeum, „Betlém“
2018 Rýmařov, Městské muzeum, „Betlém“
Organizační schopnosti, projektová činnost
- Organizace výtvarných plenérů pro děti i dospělé
např. Vrbno pod Pradědem (2006)– plenér pro studenty Gymnázia Rýmařov
Spálov pro studenty ZUŠ a Gymnázia Rýmařov (2007, 2009)
Rabštejn (2006) - plenér pro studenty Gymnázia Rýmařov
Plenéry pro dospělé – Albrechtice (2004), Loštice (2016), Úsov (2009, 2018), Radnice (2013, 2015, 2017), Bohdalov (2012)...
- Organizace dětských letních táborů (1997 - 2008)
- Organizace výtvarných happeningů , např.
- Sovinec – hradby (1999)
Chlebové pexeso, Horní náměstí v Olomouci (2003)
Šperk k sežrání, Muzeum Rýmařov (2012, 2014)
Barevné víkendy v Albrechticích u Rýmařova (1998-2008)
Bazénování, bazén v Břidličné (2006)
- Organizace výstav pro děti i dospělé
- Organizace festivalu Pásmo kostelní v kostele v Albrechticích u Rýmařova (2000-2008) – prezentace výtvarných děl, poezie, prózy, hudby
- Organizace módních přehlídek v rámci výuky na ZUŠ a gymnáziu
Ekologická módní přehlídka -modely z odpadových materiálů (2007)
Květinová módní přehlídka (2018)
- Organizace výtvarných dílen
Výtvarné dílny při festivalu MAF ve Spálově (2002-2005)
Výtvarné dílny na Bambiriádě v Krnově a Janovicích
Velikonoční a vánoční dílny v Rýmařově, Břidličné
Výtvarné dílny jako součást akce na janovickém zámku (2013-2018)
Výtvarné dílny v Hedvě Český Brokát, (2018)
- Spolupořádání celoročních projektů v rámci výuky na ZUŠ, ve kterých se propojil výtvarný obor s ostatními obory na ZUŠ
Baroko (2005), Afrika (2006), Amerika (2007), Kontrasty (2008), Květy a kytice (2018)…
Soutěže
- účast na několika ročnících mezinárodní výtvarné soutěže Inštalácia v Považské Bystrici , odměnou byla výtvarná dílna pro 3 studenty a pedagoga (2007, 2008, 2010, 2013)
- Účast na přehlídkách ZUŠ ve šternberském klášteře
- Úspěch na mezinárodní výtvarné soutěži v Osvětimi
- Ocenění v okresních a krajských výtvarných soutěžích Mé toulky za zvěří, Požární ochrana očima dětí, Město čte knihu…
Mezinárodní projekty, aktivity a stáže
- 2007 – Aalesund, Ostrava, Rýmařov, Frenštát pod Radhoštěm
- dvouletý projekt, který spočíval v návštěvě a ukázkových hodinách českých učitelů ZUŠ v Norsku a norských učitelů v ČR. Součástí projektu byla i konference v ostravské konzervatoři.
- 2008 - Projekt s Gymnáziem Rýmařov v Litvě – Panemunská škola ve městě Alytus
- 2011 – 2013 – projekt „Wanderung“
- Projektu se účastnily školy: ZUŠ Rýmařov, Staatliche Realschule Zusmarshausen (Německo), Inkılap Lisesi (Izmit - Turecko), Zespół Szkół Licealnych im. B. Chrobrego / Technikum nr 2 w Leżajsku (Polsko), COLEGIUL NATIONAL "ELENA CUZA" (Craiova – Rumunsko), Liceo Classico "Alfredo Oriani" (Corato – Itálie)
- V rámci projektu proběhly návštěvy učitelů a žáků všech partnerských škol ve všech partnerských zemích. Téma projektu bylo „putování“ v jakékoli podobě. Cílem projektu bylo především setkávání mladých lidí, rozvoj prezentačních a komunikačních dovedností.
- 2013 – 2015 – projekt Networks
- Partnerskými školami byly: ZUŠ Rýmařov (ČR), Staatliche Realschule Zusmarshausen (Německo), Γυμνάσιο Προσοτσάνης - Gymnasium of Prosotsani (Řecko), ŞEHİT ÖĞRETMEN ORHAN GÖK ANADOLU LİSESİ (Kadirli – Turecko), ZENDENSINO - COOPERATIVA DE ENSINO IPRL (Fão Esposende - Portugalsko)
- V rámci projektu proběhla setkání všech parterů v každé partnerské škole. Smyslem projektu bylo „síťování“ mladých lidí, rozvoj prezentace, komunikace.
- Navštívila jsem se studenty Řecko
- 2015 - 2017 – projekt v rámci programu Erasmus+ KA2 „Feel the Spirit of a Modern Europe - Bringing Entrepreneurship into Schools“.
- Partnerské školy: ZUŠ Rýmařov, Staatliche Realschule – Meitingen (Německo), Istituto di istruzione superiore Carlo Levi – Portici (Itálie,) Zespol Szkol Licealnych im.B.Chrobrego w Lezajsku (Polsko), škola v Kosgodě (Srí Lanka)
- Navštívila jsem se studenty školu v Meitingenu
OCENĚNÍ
Ocenění od města Rýmařov za učitelskou činnost (rok?)
ZNALOST CIZÍHO JAZYKA
- Angličtina – maturita, kurzy
- Němčina – 6 let na gymnáziu
- Latina – 3 roky na gymnáziu
- Znakový jazyk pro neslyšící – 2letý kurz v Unii neslyšících v Olomouci
Strana 1 z 2