Pět vybraných žáků ze ZUŠ se spolu se svými učiteli zúčastnilo projektu Erasmus+ - S.P.I.C.E.S. v polském Ležajsku.

Tento projekt sdružuje čtyři evropské školy, které vytvořili fiktivní firmu za účelem podpořit partnerskou školu na Srí Lance, jež byla v roce 2004 zničena vlnou tsunami. Studenti se pravidelně setkávají ve všech partnerských státech a dobročinně prodávají nejen výrobky vytvořené studenty jednotlivých států, ale i ty společně vyrobené na mezinárodních workshopech. Hlavní myšlenkou projektu je prodej koření, což mu také dává jméno – S.P.I.C.E.S. (= angl. koření).

Naše výprava začala 4. prosince. Již krátce po výjezdu jsme začali psát píseň: „Jóóóóóó, to je ten výlet do Polska,“ díky které nám cesta utekla rychleji. Po příjezdu jsme se rychle ubytovali na hotelu, a plni očekávání a radosti jsme vyrazili do restaurace, abychom se setkali s ostatními účastníky.

 

Následující den nás oficiálně přivítali ve své škole, kde jsme se nejen seznámili, ale i pořádně pobavili díky sbližovacím hrám. Šok nastal při bližším setkání našich z domova hýčkaných a rozmazlených žaludků s výplody tamní školní kantýny. Chuť nám napravili až jejich proslulé pierogi (pirohy). Taktéž jsme ochutnali výborný uzený sýr oscypek s brusinkovou omáčkou. Tento požitek nám zpříjemnila vánoční nálada Krakovských trhů.

Samotné projektové činnosti, tedy výrobě a prodeji, jsme se věnovali ve středu, kdy proběhl i společný koncert. Stačily dvě písně a celý sál tančil a užíval si tu překrásnou chvíli.

Páteční a sobotní den byl pro všechny studenty a učitele psychicky nejtěžší, neboť byl rozlučkový. I přes slzy dojetí jsme tančili a zpívali radostné písničky.

Všichni účastníci byli úžasní – učitelé i studenti. Již od prvního dne panovala, nebojíme se říci, úžasná atmosféra, která se nás držela až do konce týdne. Spolupráce se studenty z ostatních zemí je skvělá zkušenost a doufáme, že se vyskytnou další příležitosti, při kterých bychom se mohli znovu setkat se všemi studenty a učiteli. Jsme rádi, že jsme součástí školy, jako je ta naše umělecká, a moc tímto děkujeme našim učitelům, kteří nám umožnili jet na toto setkání plné báječných zážitků a poznání.

Natálie Struhárová, Petr Němec, Jakub Matula, Adéla Janáčová, Jakub Šimek, žáci ZUŠ Rýmařov