V neděli 5. března jsme se vydali za týdenním dobrodružstvím do Německa s projektem se zkráceným názvem "Entrepreneurship", na němž se podílí i Základní umělecká škola Rýmařov. Projekt sdružuje školy z Německa, Polska, Itálie a České republiky a jeho smyslem je vytvoření studentské firmy, podporující školu na Srí Lance.

 

  

 

Setkání v Německu mělo kromě práce na uvedeném projektu i poznávací program. Po devíti hodinách v minibuse jsme dorazili do městečka Meitingenu a setkali se tam s Němci, Italy a Poláky. V pondělí jsme navštívili město Augsburg, ve kterém nás mile přivítali němečtí studenti. Odpoledne jsme zavítali do části Augsburgu jménem Fuggerei, obydlené od 15. století sociálně slabšími. Další den jsme vyrazili do místní školy v Meitingenu s tisíci studenty a obdivovali její moderní provedení. Večer jsme u fotbalu spolu s Italy fandili Neapoli. V polovině týdne nás odvezli do krásného malého města Nördlingen, kde jsme se v muzeu dozvěděli o meteoritu, který před 15 miliony lety spadl do místa, kde dnes město leží. Čtvrtek byl „hracím“ dnem. Dopoledne jsme hráli společné hry ve škole a navečer bowling. Poslední den jsme se vcítili do role německých studentů a spolu s nimi přežili čtyři „zábavné“ předměty ve škole. V odpoledních hodinách jsme si zajeli do městečka Ulm a prošli jeho krásné historické části.

V pátek byl zároveň v Meitingenu uspořádán trh, na němž účastníci projektu prodávali výrobky studentů a další symbolické předměty, například koření ze Srí Lanky, pletené košíky z Polska nebo naše keramické objekty. Výtěžek z prodeje bude poukázán ve prospěch školy v Ahungalle na Srí Lance. V Německu se s účastníky projektu setkala také zakladatelka humanitární organizace Future for Children Elfriede Süß, která zprostředkovává kontakt čtyř evropských škol se školou na Srí Lance. V Meitingenu převzala šek v hodnotě 1 600 euro, výtěžek studentské sbírky, která má podpořit ahungallské školáky.

Díky zahraničnímu projektu jsme poznali spoustu nových míst, kamarádů a zdokonalovali se celý týden v angličtině. Na závěr bychom chtěli poděkovat Základní umělecké škole Rýmařov za možnost podívat se do Německa!

Projekt pokračuje ještě dubnovým setkáním v italském Portici (předměstí Neapole) a květnovým setkáním v Rýmařově, které celý dvouletý projekt uzavře.

Natálie Lachnitová, Hana Švejdíková, Adéla Továrková, Monika Drápalová, žákyně tanečního oboru

 

      

 

zdroj: Rýmařovský horizont