Svoboda – 2. června 1999

Dějiny hudby na výstavě dětských kreseb v rýmařovské galerii Octopus

Zajímavá cesta k vědomostem

IVANA KOČNADRLOVÁ

Zajímavou výstavu uvádí v těchto dnech galerie Octopus při Městském muzeu v Rýmařově.

Zobrazuje dějiny hudby v dětských kresbách a comicsech. Výstava představuje jen zlomek ze stovek obrázků, které namalovaly děti ze čtyř okresů severní Moravy, jež se zapojily do neobvyklého výtvarného projektu. Autorem výstavy je rýmařovský učitel hudby, kytarista Jiří Taufer, který se mimo svou pedagogickou a interpretační činnost věnuje také hudební kompozici a vydávání hudebních pomůcek pro děti.

Na nápad doplnit rutinní výuku hudební teorie atraktivní a dětem blízkou výtvarnou formou přivedla Jiřího Taufera snaha oživit žákům "šedou" teorii historie hudebních stylů.

"Jde hlavně o to, aby se v hodinách nenudily. Většinu teoretických znalostí jsou názvy hudebních děl a epoch, životopisná data skladatelů a další údaje, si děti zapamatují jen nakrátko, považují je za nezajímavé. Při malování obrázků se ale samy k učení přinutí, aniž by to vyžadovalo nějaké biflování. Každé dítě si v projektu mohlo vybrat určitého skladatele nebo hudební téma a o něm kreslit. Takže například pro obrázek Mozarta kreslíř potřeboval zjistit, ve kterém období skladatel žil, jaké hudbě se věnoval, pro . které nástroje komponoval. Děti zjišťovaly, jak vůbec vypadal, jakým způsobem se v jeho době lidé oblékali a podobně. Informace hledaly v knihách, do kterých by možná jinak ani nenahlédly. Přes výtvarnou stránku se dostaly až ke skladatelovu životu a dílu, které pro ně rázem dostalo nový, zajímavý rozměr," uvedl ke svému projektu Taufer. Na rýmařovské výstavě prezentuje i vlastní multimediální program s využitím počítačové animace.

Výstava v rýmařovské galerii Octopus trvá ještě do neděle 6. června.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kamelot - 22.června 1999

Výstava dějin hudby v obrázcích dětí

Zuzana Tomanová

BRUNTÁL - Pokud chcete vidět skutečně netradiční výstavu, vydejte se do bruntálského zámku. Ve velké výstavní síni tam byla otevřena výstava Dějiny hudby v obrázcích dětí.

Nápad uspořádat výstavu na toto téma se zrodil v hlavě soukromého učitele hry na kytaru Jiřího Taufera z Rýmařova. Minulý rok v září obeslal všechny základní a Základní umělecké školy v Rýmařově a okolí s výzvou, aby jejich žáci nakreslili obrázky na téma dějin hudby. Celkem se sešly práce od pětiset autorů z celého okresu. Obrázky opravdu mapují dějiny hudby, takže se tu objevují obrázky s vyprávěním o zrodu hudby v pravěku, jejím vývoji ve starověku a pak její dějiny přes středověk, baroko až ke klasicismu až moderní době.

Návštěvník výstavy se tu může setkat s obrázky slavných skladatelů a muzikantů a také s ilustracemi jejích děl. A tak tu visí například ztvárnění Sergeje Sergejeviče Prokofjeva i jeho díla Pét'a a vlk.stejně jako Bedřicha Smetany a jeho Dvou vdov. Nechybí tu ani portrét Leoše Janáčka a jeho díla Příhody Lišky Bystroušky nebo Antonia Vivaldiho a jeho houslí. Jsou tu k - vidění i keramické busty skladatelů.

Ale nenajdete zde jen dětské obrázky. Na stolcích v první polovině výstavy jsou umístěny hry rozvíjející znalosti z hudební teorie. Pexeso se tu a dá hrát tak, že k hudebnímu symboluům nacházíte jeho pojmenování. Skládat se zde dá puzzle z dějin hudby a nebo házet kostky na nichž se sčítají délky tónů. Zajímavostí je multimediální cédéčko, které učitel Taufer vytvořil z nejlepších obrázků a některé z nich se na obrazovce počítače i hýbají. Na výstavu Taufer pozval herce a scénáristu Zdeňka Svěráka. Ten sice nemohl přijet, ale zaslal dopis s poděkováním a vyjádřením obdivu ke kresbám. Dopis je na výstavě položen na stolku, u něhož jsou barvičky i papír a kdokoliv může Svěrákovi namalovat obrázek, který, mu pořadatelé pošlou.

Výstava Dějiny hudby v obrázcích dětí bude v bruntálském zámku otevřena do konce července.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

atd.

Na úvodní stránku