Ve výtvarném oboru pracujeme kreativně nejen digitálně, ale také klasickými postupy.

Na nové výstavě s tématy loveckých zátiší můžete vidět tradiční téma zátiší vytvořené

tiskem z výšky spojeným s monotypem.

Výstava  bude průběžně doplňována  a autory jsou žáci p. učitelky Lupečkové .

 

Ve čtvrtek 27.1.2022 dopoledne proběhla Okresní nesoutěžní přehlídka ve hře na akordeon. Přehlídka se konala v sále ZUŠ Bruntál za účasti žáků a jejich učitelů ze ZUŠ Bruntál, Krnov a Rýmařov. Všichni účastníci programu si s chutí a radostí zahráli a před svými “kolegy” a učiteli předvedli velmi pěkné výkony. Každý vystupující obdržel pamětní list a sladkou odměnu. 

Naše Lucie svým výkonem všechny okouzlila. Za rok a půl se naučila mnoho prvků z akordeonové hry a na jejím výkonu vůbec nebyla znát dlouhá distanční výuka. Vojtěch se v nejpočetněji zastoupeném 5. ročníku také neztratil. Jeho hra vynikla především díky klasickým skladbám, oproti skladbám současných autorů ostatních akordeonistů. 

O spokojenosti našich dvou žáků svědčí jejich vyjádření. Lucinka prohlásila, že to bylo fajn a lepší než se učit ve škole.  Vojta se ptal, kdy bude další přehlídka. 

Ráda bych poděkovala všem dětem, které vystoupily, byl to naprosto úchvatný zážitek. Možná i tím, že jsem se po dlouhé době zúčastnila živého vystoupení. Poděkování patří i panu učiteli R. Bartošíkovi ze ZUŠ Bruntál za celou organizaci.  

Jaroslava Brulíková, ZUŠ Rýmařov

Milé děti a milí rodiče!

 

Náš zřizovatel (Moravskoslezský kraj) mě ústy náměstka hejtmana Mgr. Stanislava Folwarczneho vyzval, abych vzhledem ke zhoršující se epidemické situaci vyhlásil na pondělí a úterý 25. a 26. 10. 2021 ředitelské volno. Tyto dny by děti výuku v ZUŠ neměly, čímž by se nepotkaly celých devět dní (ve spojení s podzimními prázdninami, svátkem a víkendy).

 

Nejsem epidemiolog, ale selský rozum mi říká, že to může být rozumné. Upřímně - ředitelské volno vyhlašovat sice opravdu nechci, ale pořád se mi zdá lepší přijít takto o dva dny, než riskovat nějakou celoškolní karanténu a distanční výuku. Výuku na dálku přes počítač sice už z loňska dobře umíme, ale pokud bude sebemenší šance se jí už do smrti vyhnout, budu jenom rád a vy jistě taky.

 

Takže - 25. a 26. 10. 2021 výuka v ZUŠ není, uvidíme se až po podzimních prázdninách.

 

Prázdniny si užijte, hezky si odpočiňte!

 

Jiří Taufer, ZUŠ Rýmařov

 

Výtvarná hra V JESENICKÝCH HORÁCH 

Hra pro žáky ZUŠ Rýmařov i širokou veřejnost 

Výtvarný obor připravil pro všechny zájemce výtvarnou hru.

Během krátké procházky se zastavíte na zajímavých místech, splníte pár výtvarných (land-artových) úkolů a doplníte chybějící text do pracovního listu. Díky tomu získáte část básně a jméno autora. Co pak s básní udělat, se dozvíte v cíli. 

Cílem hry je: trochu se provětrat, trochu se zabavit, trochu se výtvarně vyžít a taky se trochu něco dozvědět 

Soutěž! A kdo rád soutěží, může se také zapojit do naší soutěže. Stačí všechny splněné úkoly nafotit a odeslat na jednu z těchto adres: 

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

Zaslané materiály budou vyhodnoceny a pro vítěze je připraveno malé překvapení. 

Co budete potřebovat? Asi hodinu času, vhodné oblečení, tužku, mobil nebo fotoaparát a pracovní list. 

Pracovní listy naleznete ve vestibulu ZUŠ Rýmařov na Čapkově ulici nebo si je můžete stáhnout na webových stránkách nebo fb profilu ZUŠ.  

Čeká vás celkem 8 zastavení, na každém z nich naleznete nějaký úkol i pokyny, jak pokračovat dále. A zde je také náhled trasy i s patřičnými čísly stanovišť. 

Trasa hry

 

Poslední zářijový víkend patřil v Domě kultury v Ozimku workshopu sborového zpěvu pro děti a mládež, který proběhl v rámci projektu Hudba nás spojuje spolufinancovaného z OP Přeshraniční spolupráce Česká republika – Polská republika Interreg V-A prostřednictvím Euroregionu Praděd.

 

Euroregion loga

Českými účastníky byli žáci a žákyně Základní umělecké školy Rýmařov pod vedením Mgr. Jana Kučery a Základní školy Rýmařov, Jelínkova 1 pod vedením paní Herdis Soorsk. Rýmařovské a ozimecké děti společně zkoušely celý den, aby pak veřejnosti na společném koncertě zazpívaly například titulní píseň z pohádky Vaiana, Can´t Stop the Feeling! od Justina Timberlaka, Will You Be There od Michaela Jacksona nebo oboujazyčně píseň Ewy Farny Boomerang.

Workshop sborového zpěvu byl přijat velmi pozitivně jak ze strany polských, tak českých účastníků, a závěrečný koncert ocenilo ozimecké publikum dlouhotrvajícími ovacemi.

Článek polského partnera je možno si přečíst na stránkách Domu kultury v Ozimku.

 

převzato z webu města Rýmařov


 

Základní umělecká škola Rýmařov je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje.

Od 4.9. 2019 otevíráme kurz Příprava na talentové zkoušky. Je určen žákům, kteří uvažují o středních nebo vysokých výtvarných školách. Kurz trvá celý školní rok, studenti se věnují především studijní kresbě - portrétu, zátiší, perspektivě, krajině....

V úterý 4.6. proběhla v ZUŠ Rýmařov v  Galerii Na schodech vernisáž výtvarných prací, které vznikly v průběhu  školního roku ve výtvarném kurzu pro seniory. Tento kurz nabízí Spolek přátel ZUŠ Rýmařov v rámci Akademie pro seniory již druhým rokem. práce doslova zaplavily školu, najdete je nejen na schodišti, ale i v prostorách šaten  a na všech chodbách. Přijďte se podívat! K

Ve čtvrtek 30.5. se školní třída a chodba na ZUŠ v Břidličné staly improvizovanou galerií  a jako každý rok   zde proběhla jednodenní výstava, tentokrát s názvem Vesmír.
K vidění byly téměř  všechny práce, které děti během roku vytvořily. Kresby, malby, sádrové  a papírové  objekty nebo  keramika , to vše jste si mohli prohlédnout a podívat se , jak si děti představují vesmírnou raketu  nebo mimozemšťana , neznámou planetu nebo jak se dá zkoumat vesmírná tma. Druhá polovina výstavy byla věnována Malému princi, děti různými výtvarnými technikami zpracovávaly jednotlivé kapitoly z této knížky.
Dopoledne výstavu navštívila základní  a mateřská škola, žáci  a děti si poslechli výklad k výstavě a mohli si vyzkoušet netradiční techniku vytváření barevných obrazů na meotaru. Odpoledne přišli na vernisáž rodiče  a veřejnost, ke slavnostnímu okamžiku přispěl hudební obor: Míša Fúziková s  p. uč. Martinou Mácovou zahrály úvodní skladbu. Rodiče si pod vedením svých dětí  také vyzkoušeli tvorbu "meotarismů" .
I když byla výstava pouze jednodenní, navštívilo ji okolo 170 návštěvníků a pro děti  i pro mě jako pro učitele měla velký význam, protože jsme mohli naši celoroční práci vidět pohromadě  a mohli jsme tak ohodnotit a ocenit naši tvorbu.  Výstava byla ještě ten den odinstalována a  převezena na janovický zámek.
Mgr. Kamila Pánková

ZUŠ Rýmařov se, mimo jiné, profiluje jako škola s mezinárodním přesahem. Už více než patnáct let využíváme programů, kterými Evropská unie podporuje školní mezinárodní projekty. Bývaly to programy Comenius, Comenius Regio, Norské fondy, Euroregion Praděd, nyní je to Erasmus+. Sjezdili jsme už skoro celou Evropu – s dětmi i učiteli jsme byli v Portugalsku, Norsku, Finsku, Estonsku, Polsku, Německu, Řecku, Itálii, Turecku, Rumunsku, na Srí Lance … V současné chvíli máme podánu žádost o podporu projektu pro období září 2019 – srpen 2021. Budeme-li úspěšní, budeme nejenom hostit mezinárodní setkání u nás v Rýmařově, ale s dětmi i učiteli vyjedeme do Švédska, Německa a Irska.

Protože takovéto aktivity nelze absolvovat bez jazykového vybavení, dbáme na vzdělávání dětí a dospělých i v této oblasti. Učitelé využívají dostupných kurzů angličtiny, italštiny, francouzštiny, děti se snažíme podporovat jinak – a sice zavedením metody CLIL. Tato metoda spojuje výuku běžných vyučovacích předmětů s výukou cizího jazyka. Nejde tedy o výuku cizího jazyka – tuto práci rádi přenecháme jazykářům, kteří to umí lépe. Jde o výuku prostřednictvím cizího jazyka. Cizí jazyk je zde pouze doprovodným prvkem, pouhým prostředkem, jak plnit nezbytné osnovy vyučovacích předmětů. Rozvoje jazykových dovedností se zde tedy dosahuje jakoby mimochodem. Vlastně jde o bonus, který mohou naši žáci získat navíc k tomu, co je učíme v uměleckých oborech.

Od školního roku 2019-20 budeme tuto metodu nabízet našim žákům nejprve ve výuce výtvarného oboru a v hudebním oboru ve výuce Nauky o hudbě. Lze se domnívat, že pro dnešní děti, které si k nám ze základní školy, gymnázia či odjinud přinášejí většinou skvělé jazykové dovednosti, bude toto rozšíření odborných kompetencí velmi přínosné. Na druhou stranu, účast dětí i učitelů bude při této aktivitě zcela dobrovolná, nebudeme nikoho do této výuky nutit.

Budou-li se rodiče či děti chtít podívat, co máme na mysli, mohou navštívit naše stránky www.zusrymarov.cz, kde najdou odkaz na „Virtuální ZUŠ Rýmařov“ a vyberou si z nabídky „Kurzy“ kurz „Nauka o hudbě - NoH“. Zde jsme zpřístupnili ukázky.